Czujniki ruchu są w stanie zastąpić różnego rodzaju standardowe wyłączniki. Ich zastosowaniem podstawowym było nie tylko uruchamianie alarmów, ale także razem z obniżeniem kosztów czujników oraz możliwością instalacji ich w bardzo różnych obudowach, znalazły także zastosowanie w kontroli klimatyzacji, oświetlenia oraz także wielu innych domowych urządzeń.
Typy czujników
Czujniki ruchu są dzielone na dokładnie dwie grupy. Chodzi o czujniki aktywne oraz pasywne. Tenże podział jest bardzo ważny. Określa przecież możliwości użycia czujników w zastosowaniach konkretnych.
Czujniki pasywne działają dzięki rejestratorowi podczerwonego promieniowania. Nie można wyregulować ich czułości. Do tego zamykają obwód w odpowiedzi na pojawienie się obiektu w tle o emisji promieniowania silniejszego, niż średnia tła.
Czujniki aktywne nie tylko mogą mierzyć promieniowanie, które emitowane jest w sposób bezpośredni przez obiekt, ale także odbite oraz rozproszone. Wykorzystują różnego rodzaju elektromagnetyczne fale. Niektóre są zwane kurtynowymi czujnikami, które umożliwiają samą regulację czułości, dzięki temu nie uruchamiają ich na przykład nasze domowe zwierzęta. Obecnie dużą popularnością cieszą się czujniki ruchu na mikrofale. Są one dla intruza zupełnie niewidoczne, ale są niesamowicie skuteczne.
Czujniki laserowe są przypadkiem szczególnym elektromagnetycznych czujników. Jednak one leżą na styku obu tych kategorii, ponieważ się składają dokładnie z dwóch elementów. Chodzi o odbiornik oraz nadajnik. Co więcej obwód elektryczny jest zamykany w następstwie przerwania ciągłości laserowej wiązki.
Cechy czujników oraz zastosowania
Omówienie wszystkich możliwości, które dają czujniki ruchu jest w zasadzie niemożliwe. Dlatego poniżej znajdują się najważniejsze oraz zostały zestawione z konkretnymi zastosowaniami.
- Czujnik ruchu 12V – jest to zewnętrzny czujnik ruchu bądź czujnik ruchu, który stosowany jest w łazienkach. Z uwagi na pracę przy napięciu obniżonym jest znacznie bezpieczniejszy oraz nie stwarza zagrożenia dla zdrowia nawet gdy jest mokro. Alternatywą bądź uzupełnieniem zabezpieczenia jest sama hermetyczność. Hermetyczny czujnik ruchu jest pyłoszczelny oraz wodoszczelny.
- Czujnik ruchu do LED – łączy najczęściej w sobie funkcje czujnika ruchu oraz elektronicznego sterownika, dzięki czemu kompletnie nie ma potrzeby stosowania dwóch urządzeń, chociaż teoretycznie czujnik klasyczny ruchy w połączeniu ze sterownikiem dodatkowym był równie skuteczny.
- Czujnik ruchu bezprzewodowy – komunikuje się z urządzeniem uruchamianym drogą radiową bądź też poprzez podczerwone promieniowanie. Dzięki temu taki czujnik można przytwierdzić w miejscu optymalnym, jednocześnie zapewniając montaż estetyczny oraz także kąt maksymalny obserwacji.
- Czujnik liniowy ruchu – najczęściej w zastosowaniu tym używa się laserowych czujników. One kontrolują długą linię oraz także nie wykrywają ruchu bezpośrednio, a jedyne co to informują o przerwaniu ciągłości samej wiązki światła. Opcjonalnie mogą to być innego typu fale elektromagnetyczne. Są one stosowane do sterowania na przykład zaporami bądź też bramami wjazdowymi.
- Lampa z wbudowanym czujnikiem ruchu (w tym także LED „żarówka” z fotokomórką) – jest to świetne połączenie w jednej obudowie samego źródła światła oraz także tak zwanego sensora ruchu. Dzięki temu jest zbędne umieszczenie dodatkowych jakiś wyłączników. Co więcej kontrola zużycia elektrycznej energii staje się bardzo precyzyjna oraz pełna.
- Czujnik ruchu z alarmem – czujniki ruchy w alarmowych systemach odgrywać mogą naprawdę bardzo różne role. Od aktywacji wstępnej systemu po uruchomieniu alarmowego systemu. Mogą tak naprawdę one być bardzo znaną oraz także integralną częścią systemu albo też jego uzupełnieniem. Na przykład może to być świetny dodatek do zabezpieczeń naszych drzwi oraz okien. Jak widzimy na powyższym możliwości jest naprawdę wiele. Podejmijmy decyzję, na który czujnik chcemy postawić.