Pompy ciepła są urządzeniami grzewczymi niezawodnymi, które mogą pracować bezawaryjnie nawet przez kilkadziesiąt lat. Jednak pomimo takich w pełni pozytywnych zapewnień,powinniśmy wziąć pod uwagę to, że sam samo jak inne mechaniczne urządzenia jednak nie są niezawodne w stu procentach.Jakie są przyczyny najczęstsze awarii pomp ciepła? Sprawdźmy to.

Pompa ciepła jaka jest najczęstsza awaria?

Pompy ciepła są urządzeniami nowoczesnymi oraz całkowicie bezobsługowymi. Cechują się dosyć małą awaryjnością oraz bardzo długą żywotnością. Jednak to, jaka żywotność będzie długa jest zależne od samego sposobu jej użytkowania. Im jest on bardziej ekonomiczny, tym czas pracy jest dłuższy. Ważna jest także sprężarka, która działać może w sposób bezawaryjny przez dwadzieścia lat.

Gdzie szukać przyczyny awarii w pompie ciepła?

Cały układ na pewno powinien być zaprojektowany w ten sposób, aby sprężarce móc zapewnić możliwie najdłuższe okresy działania i to bez częstego włączania oraz wyłączania. Przyczyną bardzo częstego załączania sprężarki może być na pewno błędy dobór pompy ciepła. 

Warto pamiętać o tym, że przy każdorazowym załączeniu sprężarka pobiera spory prąd rozruchowy. Powoduje to przegrzewanie. Dlatego właśnie, jest zalecana ilość startów  ciągu godziny, która to nie przekracza sześciu cykli, co średnio daje pięć minut pracy oraz do tego pięć minut odpoczynku.

Z kolei już w przypadku krótszych przerw, sprężarka nie zdąży się już wychłodzić i dojść może do przepalenia uzwojenia. 

Najlepiej zatem, aby sprężarka, której bezpośrednim zadaniem jest jednak podniesienie ciśnienia krążącego czynnika do poziomu, przy którym to następuje jego skroplenie z wydzielaniem sporych ilości ciepła, pracowała przez kilka lat w sposób nieprzerywalny. Warto tutaj także podkreślić, że znaczna większość awarii sprężarek ma przyczyny głównie:

  • serwisowe (zalanie sprężarki olejem, czy też też innym czynnikiem chłodniczym bądź zanieczyszczenie wnętrza sprężarki opiłkami miedzianymi),
  • elektryczne (błędne podłączenie elektryczne sprężarki, czy też uszkodzenie silnika sprężarki poprzez kwas),
  • mechaniczne (w tym między innymi samo zatarcie sprężarki)

Jak diagnozować i usuwać awarie w pompach ciepła?

Bardzo ważne jest to, że pompy ciepła są zazwyczaj dosyć rozbudowanymi systemami, które to się składają z dolnego oraz także górnego źródła. W ich przypadku zawsze coś może zacząć sprawiać problemy. Poza tym każdy, nawet element najdrobniejszy pompy ciepła może ulec w tym wypadku zużyciu.

Jednak poważniejsze usterki dotyczą najczęściej źródła dolnego ciepła, z którego pompa ciepła przekazuje do budynku energię. Jak się szacuje, to właśnie w przypadku pomp ciepła gruntowych, ich źródło dolne ciepła to przyczyna awarii od 80 do nawet 95 procent. Jest to zatem bardzo duże prawdopodobieństwo.

Warto znać możliwe przyczyny awarii pompy ciepła, aby nie popełniać znaczących błędów i do tego odpowiednio o swoją pompę zadbać. W razie awarii należy niezwłocznie skontaktować się z serwisem.